HAKKIMIZDA

İşitme Engelli Çocukların Aileleri için "Ses Getirenler Projesi"

Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği "Ses Getirenler" Projesini hayata geçirmek için bir araya geldi. Proje kapsamında hazırlanan web sitesi aracılığı ile işitme engelli çocuğu olan ailelerin eğitim aşamalarında desteklenmesi hedefleniyor.

04 Ekim 2017 İstanbul - Samsung Electronics Türkiye, 0-5 yaş aralığındaki işitme engelli çocukların okul öncesi eğitimlerini desteklemek adına Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) ile yeni bir proje hayata geçiriyor. Ses Getirenler Projesi'yle işitme engelli çocukların erken çocukluk ve okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel bir gelişim göstermeleri hedefleniyor. 0-5 yaş aralığındaki işitme engelli çocukların gelişimlerini sürdürebilmeleri için mümkün olan en erken yaşta aileleri tarafından özel bir eğitime tabi tutulmaları gerekiyor. Bu süreçte ailelerin, işitme engelli çocuklarını nasıl eğitecekleri konusunda bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi önem taşıyor.

Samsung ve ÇED bu ihtiyaçtan hareketle işitme engelli çocukları ve ailelerini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Ses Getirenler web sitesi üzerinden yayınlanacak Aile Destek Videoları,Uzman Videoları ve Aile Danışma Hattı ile erken çocukluk okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel gelişim gösteren işitme engelli çocukların, okula hazırlanmaları ve topluma daha kolay uyum sağlamaları hedefleniyor. Aile Destek Videoları ailelerin çocukları ile birlikte evde ders çalışma tekniklerini içeren yönlendirici 212 adet aileleri destekleyici eğitim videolarından oluşurken, Uzman Videoları ise uzman doktor, odyolog, konuşma terapisti ve özel eğitim uzmanı, okul öncesi dönem ve erken çocukluk dönemi alanlarında çalışan akademisyenlerin hazırladığı 30'u aşkın videodan oluşuyor.

Aynı zamanda proje ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirilen, işitme engelli çocukların rol aldığı ve ünlü müzisyen Rahman Altın'ın bestesiyle destek olduğu film de basın toplantısında gösterildi. Projenin tanıtım filmi online mecralarda gösterilmeye başlandı.

"İşitme engelli çocuklara hayallerinin peşinden gidebilsin diye destek oluyoruz"

Basın toplantısında söz alan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Kim, işitme engelli çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlanabilmesi için okul öncesi dönemde ailelerinin desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Kim konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Samsung olarak sadece iyi teknolojiler geliştirmek ve üretmek için değil, iyi bir dünya ve daha mutlu hayatlar için de çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için, hayatı zenginleştirecek ve daha iyi bir gelecek hazırlamamıza katkı sağlayacak projeler üretiyoruz. Ses Getirenler projesini de "Birlikte İyi Gelecek" mottosundan hareketle hayata geçiriyoruz. Çocuk Eğitim Derneği'yle birlikte işitme engelli çocukları olan ailelerin desteklenmesi için hazırlanan bu proje kapsamında kurduğumuz web sitesi ile işitme engelli çocuğu olan ailelerin ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri dijital ortama aktarıyoruz. Böylelikle işitme engelli çocukların da her çocuk gibi eğitim almalarına, hayallerinin peşinden gidip mutlu bir hayat sürmelerine destek olmak istiyoruz."

"Bize ulaşamayan ailelere teknolojinin imkanlarıyla ulaşacağız"

Çocuk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Cenker Ilıcalı dernekle ve faaliyetleriyle ilgili şu şekilde bilgi veriyor: 0-5 yaş işitme engelli çocuklar ve aileleri ile çalışmalarımıza 2008'de başladık. 12 çocukla başlayan projemizle öğrenci sayımız her yıl artarak 2017 yılında 104 işitme engelli çocuk ve ailesi ile devam ediyor. Derneğimizde erken çocukluk - okul öncesi ve okul çağındaki işitme engelli çocuklara eğitimler vermekte ve etütler yapmaktayız. Çocuklarımızın gelişimi için akademik ve sosyal olan çalışmalarında onları destekleyecek birçok çalışma da yapılmaktadır.

En önemli çalışma alanlarından birinin çocukların aileleri olduğunu kaydeden Ilıcalı, ailelere çocuk gelişimi, sağlık, kendi kişisel gelişimleri ve temel haklar gibi konularda psikolog ve aile danışmanları tarafından eğitimler ve bireysel danışmanlık verildiğini anlatıyor. Ilıcalı sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu proje ile bize ulaşamayan ve bizleri yaşadıkları şehirlere davet eden işitme engelli çocukların ailelerine gelişen teknoloji ve ulaşım imkanlarını kullanarak erişmeyi planlıyoruz. Aileleri ile ev ortamında desteklenen çocuklar, geleceğe yaşıtları ile eşit şartlarda hazır olacaklar. Bu proje, işitme engelli çocuklarımız, aileleri, Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği için hayırlı olsun."

Ilıcalı'nın akabinde söz alan Çocuk Eğitim Derneği Bilim Kurulu Başkanı ve Medipol Üniversitesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu ise şöyle konuştu: "İşitme kayıplı çocuklara yönelik Samsung ile birlikte yürüttüğümüz Ses Getirenler Projesi'nin en temel özelliği, kaynaştırıcı ve bütünleştirici bir proje olması. Bu proje kapsamında işitme engelli çocukların eğitimine yönelik kullanılan etkili ve yaygın öğrenme strateji ve yöntemlerinin anne babalar tarafından nasıl kullanılacağının açıklanması ve bununla ilgili olarak pratik bilgi ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor. Bunu sağlamak için uzman videoları kaydedilerek ailelere mesajlar direkt olarak iletiliyor. Aileler için çocukları ile günlük hayatta uygulayabilecekleri ev içi destekleme aktivite videoları hazırlandı. Gelişimin en hızlı olduğu bebeklik ve okul öncesi eğitim dönemlerinde anne ve babası tarafından gelişimsel süreçleri desteklenen çocukların gerek okul yaşantılarında gerekse meslek edinme süreçlerinde başarılı olmaları, içinde yaşadıkları topluma uyum sağlayan kendine güvenen sorumluluk bilinci yerinde olan mutlu bireyler olmalarını beraberinde getirecektir."

Samsung Electronics Türkiye Hakkında

Samsung Electronics Co. Ltd. dünyaya dönüştürücü fikirler ve teknolojiler sayesinde ilham veriyor ve geleceği şekillendiriyor. Şirket, televizyon, akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, tabletler, dijital gereçler, ağ sistemleri ve hafıza, LSI sistemleri ve LED çözümlerinin dünyasını yeniden tanımlıyor. Samsung hakkında en güncel haberler için http://news.samsung.com/tr adresinden "Samsung Newsroom" sayfasını ziyaret edebilirsiniz. www.samsung.com/tr

Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) Hakkında Çocuk Eğitim Derneği, işitme engelli bireylerin kaliteli eğitim almalarını sağlamak amacı ile kurulmuş uluslararası vizyon ve standartlarda, toplumsal yaşamın tüm alanlarında yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreten ve uygulayan bir dernek olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul Ataşehir'deki eğitim merkezinde 0-5 yaş arası 104 işitme engelli çocuk ve ailesine rehabilitasyon, erken çocukluk, okul öncesi dönem eğitimi, aile eğitimleri, aile danışma terapi hizmetleri ve sağlık alanında hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi almak için www.cocukegitimdernegi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.